poniedziałek, 28 marca 2011

Jonoforeza

To z definicji wprowadzanie jonów leku/kosmetyku w głąb skóry przy użyciu prądu stałego (zwanego też prądem galwanicznym). Mówiąc bardziej przejrzyście – stosując aparaturę wykorzystującą działanie prądu stałego na nasz organizm (w tym przypadku skórę) uzyskujemy głębsza penetrację w głąb tkanek substancji kosmetycznych i leków itp. Muszą to być substancje spolaryzowane, aby ulegać dysocjacji elektrolitycznej (elektrolity). Samo działanie prądu galwanicznego pobudza nerwy ruchowe i uspokaja nerwy czuciowe. Przez dziesięciolecia zabieg jontoforezy (czasami zwany też „jonoforezą”) wykorzystywany był w medycynie / rehabilitacji, w leczeniu uszkodzeń tkanek miękkich (m.in. mięśni), stawów, kości itp. Najnowsze badania donoszą o stosowaniu jontoforezy      w walce z nadpotliwością dłoni i stóp. W celu wzmocnienia efektów leczniczych istnieje możliwość połączenia jontoforezy z zabiegiem sonoforezy.

Wskazania:
- łojotok
- trądzik – wszelkie odmiany w tym również trądzik różowaty
- cera naczynkowa
- cera rumieniowa
- łojotokowe zapalenie skóry
- cera odwodniowa, sucha , dojrzała
- odmrożenia i odmroziny


Częstotliwość:
Jeżeli mamy na względzie efekty terapeutyczne zwykle wykonujemy serie od 6 do 12 zabiegów w odstępach od 3 dni do tygodnia. Po zakończeniu kuracji wskazane są wizyty podtrzymujące 1 raz w miesiącu, a całą kurację możemy powtórzyć w odstępie 3-4 miesięcy.


Przeciwwskazania:
Ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, metalowe implanty w organizmie, choroby nowotworowe, gruźlica, choroby psychiczne, świeże rany, owrzodzenia, stan po wyrwaniu zęba, gorączka, nadwrażliwość na prąd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz